BASINDA

30.05.2017

OYDER


 

29.05.2017

yenibirlik


 

27.05.2017


 

12.02.2013

HÜRRİYET AKDENİZ - 12.02.2013


 

12.02.2013

AKSAM ANTALYA AKDENIZ - 12.02.2013


 

soba müzesi 3

Özgür ÖZTÜRK – DHA

11.02.2013

TÜRKİYE’NİN İLK SOBA MÜZESİ AÇILDI

Özgür ÖZTÜRK/ ANTALYA, (DHA)- TÜRKİYE’nin ilk soba müzesi, Antalya’da açıldı. Türkiye’de üretilen ilk soba, çini sobası, döküm soba, ocaklar, kuzine soba, gaz sobası, tınal soba, köy ocağı, Trabzon sobası gibi 32 sobanın yer aldığı müzede en dikkat çeken bölüm ise 12 Eylül döneminde sobalarda yakılan kitapların anlatıldığı bölüm oldu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından şair, yazar, araştırmacı Sunay Akın’ın danışmanlığı, sahne tasarımcısı Hasan Ayhan Doğan’ın tasarımı ve yazar Ahmet Çağan’ın edebiyat çalışmaları ile Demirciler Çarşısı’ndaki belediyeye ait kulede yaptırılan Soba Müzesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Vali Yardımcısı Recep Yüksel, esnafa onur ve güç verecek bir projenin yapıldığını söyledi. Yüksel, “Antalya’ya 11 milyon turist geliyor. Biz onları otel dışına çıkaramıyoruz. Böyle müzeleri önlerine koyarak turistleri şehir merkezine indirebiliriz” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Akaydın ise maliyeti yüksek olmayan bir müzeyi hayata geçirdiklerini belirtirken, bölgedeki esnafa büyük katkı sağlayacağını dile getirdi. Ahi Evran Meydanı’nda kurulan müzenin önemine değinen Başkan Akaydın, Türkiye’nin ilk soba müzesini oluşturduklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından Başkan Akaydın, müzenin oluşumunda emeği geçenlere teşekkür plaketi verdi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından da törene katılanlar Soba Müzesi’ni gezdi.


 25.12.2012

Oyuncak Müzesi’nde anma

Kültür Servisi – Bedri Rahmi Eyüboğlu, doğumunun 100. yıldönümünde Oyuncak Müzesi’nde anıldı. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun gelini Hughette Eyüboğlu, Sunay Akın, Aydın Boysan, Levent Üzümcü, Betül Arım, Betul Mardin’in de katıldığı etkinlikte Betül Arım, Eyüboğlu’nun “Sevda Üstüne” adlı şiirini okudu, Aydın Boysan ortak anıları paylaştı. Etkinlikte elektrikli ev aletleri üreten Arzum firması da yazar Ahmet Çağan’ın önerisiyle sınırlı sayıda ürettiği Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun bir çizimiyle bezeli semaveri tanıttı.

387229_10150434370755773_204275298_n


 

Milliyet Logo

09 Mayıs 2010

Güneri Civaoğlu

Ahmet Çağan ve Mehmet Çağan imzalı “YOK OLACAKKEN VAR OLMAK” başlıklı kitap Müjdat Gezen’in öyküsünü ve felsefesini yansıtıyor.

 


 


29 Mart 2010

Can Ataklı

Müjdat Gezen’in “Yok Olacakken Var Olmak” kitabını da ne yazık ki yeni okumaya başlayabildim. Nasıl bir solukta okunuyor anlatamam.

 

 


 

 

12.02.2013

SABAH AKDENİZ - 12.02.2013


 

 

 

11 Şubat 2013

Türkiye’nin ilk soba müzesi

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Dairesi Başkanlığı, antik çağdan günümüze uzanan ısınma aracı sobanın müzesini kurdu.

ÇAĞDAŞ YILDIRIM/ANTALYA Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Dairesi Başkanlığı, Sobacılar Çarşısı’ndaki kulede, Türkiye’nin ilk soba müzesini kurdu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Muratpaşa Kaymakamı Fatih Kocabaş, yazar ve araştırmacı Sunay Akın, müze tasarımını hazırlayan Hasan Ayhan Doğan, müze edebiyat çalışmalarını hazırlayan yazar Ahmet Çağan, gazeteci Nebil Özgentürk ve çok sayıda davetli açılışa katıldı. Edebiyatla bütünleştirilen ve ‘Türk Edebiyatında Soba’ araştırmasıyla yazıların da bulunduğu müzede, kestane pişirilen kuzineler, kahvehanelerdeki tinal soba ve 12 Eylül döneminde sobalarda yakılan kitapların anlatıldığı bölüm ziyaretçilerin ilgisini çekti. Beş kattan oluşan yaklaşık 500 bin TL maliyeti bulunan müzede Nazım Hikmet, Hz. Mevlana, Yaşar Kemal, Cahit Külebi gibi isimlerin de ateş ve soba ile ilgili yazı ve şiirleri yer alıyor. Proje yarışması ile 2009 yılında restore edilip Demirciler-Sobacılar Çarşısı’nın geleneksel el sanatları ile hayata geçirildiğini belirten Başkan Akaydın, şöyle konuştu: “Zanaatları yaşatmaya çalıştığımız çarşıda, şimdi Türkiye’nin ilk Soba Müzesi’ni kurduk. Projemizde çarşının yeniden kimlik kazanmasını ve en önemlisi esnafımızı desteklemeyi amaçlıyoruz. Müze ile esnafımız kazanacak. Kentimizin kültürel mirasını yaşatarak, gelecek nesillerle tarihi değerlerimizi aktarmak ve koruma anlayışını topluma kazandırmak amacıyla müze açıyoruz.”


 

23 Şubat 2010

 

 

 

 

 

 

 

 

50. Sanat yılı gecesinin sonunda MSM Genel Müdürü Ahmet Çağan ve kardeşi Mehmet Çağan tarafından yazılan, adını  ‘Yok Olacakken Var Olmak’ adlı şiirinden alan, 50. Sanat Yılı pastasını da süsleyen kitap sunuldu. Gezen, pastasını kızı, torunu ve MSM ailesiyle birlikte kesti.